11 Mayıs 2020

Şaman’a Şamanlığı Sorduk

By In Video

1

Yine Moğolistan’dayız
Yedi yıl önce geçirdiği ağır hastalığında gittiği bir şamanın , şamanlığı kabul ederse hastalığının geçeceğini söylemesi üzerine şamanlığı seçen bir şaman ile bir kaç saati birlikte geçirdik. Ona sorduğumuz sorulara kendine has anlatımıyla cevap verdi. Şaman kimdir , neler yapar, nasıl şaman olunur anlattı. Böylece konu hakkında hiç bir bilgimiz yokken bir şamana canlı canlı şahitlik etmiş olduk.
İslamiyetten önceki inancımız dedikleri Şamanizme ben ısınamadım ama o zamanlar yaşasaydım ne olurdu bilmiyorum.

2

Nedir
Şamanizmin sözlük anlamı : İlkel kavimlerde görülen, ruhlarla insanlar arasında aracılık yaptığı ve hastaları iyileştirme gücüne sahip olduğu kabul edilen Şamanlar çevresinde yoğunlaşan inanç sistemidir. Ata ruhlarına ve doğa varlıklarına tapınmaya dayanan eski bir Asya dinidir.

3

Bizim görüştüğümüz şaman çok sempatikti ve ne sorduysak hepsini tek tek cevapladı. Tercümanımız sayesinde söylediklerini anladık ve sohbetimiz çok güzel ilerledi.
Anadili Moğolca olan bir insanın transa geçtiğinde ve de ayinde nasıl Sibirya bölgesinden yerel bir dili konuştuğunu anlamış değilim. Şamanlık hakkında bilgi arıyorsanız maalesef yardımcı olamayacağım ama bir şamandan şamanlığı dinlemek istiyorsanız altta videosunu izleyebilirsiniz.

4

Bir Şamana Şamalığı Sorduk.