4 Mayıs 2020

En iyi Fotoğraf

By In FOTOĞRAFÇA

1926 yılın da kurulmuş olan Mercedes markası her yıl en iyi en donanımlı üretimleri ile en iyi arabasını üretmeye devam etmiyormu?
Almış olduğunuz araç bir yıl sonra kötü bir araçmı olmuş oldu.
Haliyle olmadı belki de on yıl kullanacaksınız.
Fotoğraf bir materyalmi, bir kağıda basılmışsa yada çerçeve yapıp duvara asmışsanız materyal denebilir ve yıllarca duvarınız da asılı durabilir hatta eskidikçe değerlenir.
Günümüzde hayatta olan usta fotoğrafçılarımız mesela İzzet Keribar, Çerkes Karadağ, Gültekin Çizgen ve bir çoğu hala daha fotoğraf çekmiyorlarmı.
Yahut milyon dolara satılan fotoğraflar en iyi fotoğraflarmı?

Elbette ki iyi fotoğraf kavramı var, iyi fotoğraf için kafa patlatan fotoğrafçılar da var ve fotoğraf bitmeyeceği gibi bu arayışta bitmeyecek.
Yıl içerisinde yurt içi ya da yurt dışı binlerce fotoğraf yarışmasında en iyi fotoğraflar seçiliyor, yıllık almanaklar basılıyor, instagram da diğer sosyal merciler de en fotoğrafları beğeniyorsunuz (like).

Asıl soruyu burda sormak lazım, son bir yıl içerisinde aklınız da kalan beş fotoğraf söyleyebilirmisiniz? (sanmıyorum).
Geriye dönüp düşündüğüm de Steve Mccury’in Afgan kadın (Şerbet) fotoğrafı mesela dünyanın tanıdığı bir fotoğraf ve fotoğrafçı ama Mccury hala daha fotoğraf çekiyor.

Evet anladınız konuyu, en iyi fotoğraf çekilmeyecek belki uzun bir süre etkileceksiniz hatta taklit edeceksiniz ama görsel hafıza o fotoğrafı unutmaya başladığın da iyi bir fotoğraf olarak tarihte yerini alacak.
Her fotoğrafçı gibi gerek ticari olarak meslek içerisinde olsun gerek hobi amaçlı olsun milyonlarca insan iyi fotoğrafın peşini bırakmayacak her zaman kendisinin en iyi fotoğrafları olacak bunları arşivleyecek göstermek isteyecek sosyal mecralar da, sergiler de, yarışmalar da bu serüven hiç bitmeyecek.
En iyi fotoğraf duvarınız da çerçeve yapıp astığınız, üzerinden seneler geçtikçe bakıp hatıralarını yeniden yaşadığınız iç dünyanızda hikayelerini hatırladığınız fotoğraflar en iyi fotoğraflarınızdır.


Aşağıda ki form aracılığı ile fikirlerinizi iletebilirisiniz.
Memnuniyetle yayınlanacaktır.

Selamlar
Etem Çolak

Leave a Comment