Bir Renk Bizden Bir Renk Sizden

By In Etkinlikler

“Bizler on’lara bir renk verdik, onlar gökkuşağı oldular.”

Bir Renk Sizden Bir Renk Bizden 

Bugüne kadar hep onların fotoğrafları çekildi, sergilerde yer aldı. Onların hayatları ifade edilmeye, anlaşılmaya çalışıldı ama onların çektiği fotoğrafları hiç görmedik ya da göstermeye çekindiler. 

Hem öğrendiler, hem eğlendiler, şimdi de bir projeye katkıda bulundular. Belki de yolda gördüğümüzde yolumuzu değiştirdiğimiz, parmakla gösterdiğimiz ya da gözlerine bakmaya çekindiğimiz o melek çocuklar bize çok güzel bir etkinlik ile “Biz de varız, buradayız” diyorlar. Ellerinde fotoğraf makineleri ile kırda bayırda gezdiler. Şimdi de çektikleri fotoğrafları sergiliyorlar. 

KİM BU YETENEKLİ ÇOCUKLAR? 
Otizm, Down Sendromu ve Hiperaktif Davranış Bozuklukları olan yaşları 10 ile 20 arasında değişen toplamda 13 çocuk bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Üstelik sergiden elde edilecek gelir yine özel eğitime gereksinimi olan başka çocukların faydalanması için kullanılacak. Proje Koordinatörleri Nur Başkuyu ve Etem Çolak önderliğinde çocukların toplumsal iletişimlerini geliştirmek, kişisel becerilerine katkıda bulunmak, özgüven ve becerilerini öne çıkarabilmek amacı ile böyle bir sosyal sorumluluk projesine başlandı. Renkli Makara, fotoğraf eğitimlerini gerçekleştirdi. Her ay uygulama çekimleri yapıldı.Ataşehir ;Fotoğraf Grubu üyeleri her çekim günü bir çocuğa eşlik etti. Çünkü çocuklar ilk kez yanlarında velileri olmadan sokağa çıktılar. Bir aktiviteye katıldılar. 6 ay süren çalışmanın sonunda ise çekilen binlerce fotoğraf arasından seçilen 55 fotoğraf ile sergi açılmaya karar verildi. 

SİZLERİ DE BEKLİYORUZ 
Çocuklarımızın bu heyecanını paylaşmaya, onların neleri başarabildiklerini görmeye sizleri de davet ediyoruz.3 Aralık ;Cumartesi günü saat 13.00’de açılacak olan fotoğraf sergisi 9 Aralık tarihine kadar Kartal ;Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. 
Yer : Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi 
Tarih : 03.12.2011 Cumartesi 
Saat : 13:00 – 18:00″

Yukarı da o tarihler de ki basın bültenini okudunuz.
Basına yansımayan altı aylık süreç içerisinde ki anılar duygular yaşananlar bize kaldı elbetteki.
2011 yılına kadar ailem de, çevrem de otistik bir çocuk tanımamıştım, uzaktan gördüklerim duyduklarımla kendileri hakkında çok az bilgi sahibi olmakla birlikte, hassasiyetlerini göz önüne aldığımız için sokakta da görsekte rahatsızlık yaşatmamak adına uzak durmuşluğum da vardı

Ama durum öyle değilmiş meğer bu arkadaşlarım sevgi yumağı imiş, karşılıksız, beklentisiz sevgi, içinden geldikleri gibi cümleler davranışlar, bu adamlar kadınlar neyse o, yapmacık sahte hiçbir hareketleri yok.
O tarihler de işletmesini yaptığımız Renkli Makara Fotoğraf Stüdyomuzda ki arkadaşlarımız ile yürüttüğümüz bu sosyal sorumluluk projesin de asıl biz onlardan çok şey öğrendik.

Hayat sevgi ile beslenirmiş, beklentisiz karşılıksızda herşey halloluyormuş.

  • 2011 yılında ki Canon Türkiye yetkilileri çocuklara verdikleri fotoğraf makinesi desteği ile gönlümüz de çok özel yer kazanmıştır.
  • Renkli Makara severleri gönlümüzde hala daha çok özel yerdeler
  • Nur Başkuyu, bir fikir olarak gündeme getirmeseydi bu yaşananların hepsi hayal bile değildi.
  • Biz bir renk uzattık onlar gerçekten bizlere gokkuşağı oldular.

Leave a Comment